Andělský investor není lidumil, ale tvrdý kapitalista

Andělský investor není lidumil, ale tvrdý kapitalista

S restaurací Levitate usiluje o michelinskou hvězdu, prestižní ocenění průvodce top gastropodniky světa společnosti Michelin. Vedle toho hledá projekty, do nichž investovat. Roky bylo jeho jméno spojováno s vedením gastroskupiny Compass Group, teď sám sebe vidí jako andělského investora. „Mladé firmy dělají stále stejné chyby. Dělal jsem je taky a byl skálopevně přesvědčen, že jsem bezchybný,“ říká Miroslav Šole.

Andělský investor je podle definice někdo, kdo nashromáždil mnohaleté zkušenosti z byznysu, má kontakty a finanční prostředky. Start-upům může předat svoje know-how a být aktivní při jejich rozvoji. Jak se ztotožňujete s touto definicí vy?

Investor by měl mít především peníze, které chce zhodnotit prostřednictvím nápadu jiných. Riziko spočívá v tom, že start-upy si zažije jen tak na papíře, a přesto se musí rozhodnout, zda investovat, nebo ne. K tomu správnému rozhodnutí vám pomáhají zkušenosti. Andělského investora nevnímám jako lidumila, ale jako tvrdého kapitalistu, který v počátku jen naslouchá a podstupuje značné riziko.

A to jste vy, tvrdý kapitalista? Když se vidíte jako andělský investor, co vás vedlo k tomu stát se jím?

Mladé firmy dělají stále stejné chyby. Dělal jsem je taky a byl skálopevně přesvědčen, že jsem bezchybný. To ale netušíte. Angel by měl mít chuť těm mladým firmám pomoci chyby, které jsou strašně drahé, nedělat a neopakovat. To vám ale musí někdo naslouchat a takových odvážlivců je v Česku málo. Na Západě si firmy staré pardály hýčkají, u nás na ně dle mého názoru spíše kašlou. Musíte být tedy velkým optimistou s pořádnou dávkou trpělivosti.

Celý rozhovor najdete na stránkách deníku E15.